dewalt_dfm1110000
DEWALT DFM1110000 PTB-PRO push-through anchor zinc-plated M6x55
This article is not available
Successor to this product
Product description
  • PTB-PRO M6x55 Piercing anchor - Zinc-plated
Features
  • ETA option 1 approval for cracked and uncracked concrete*
  • Approved for seismic loading (M8-M16)**C1 approved and M12*C2 approved
  • Two approved installation depths (M12 and M16)*
  • Long thread for flexibility in fixture thicknesses
  • Special cone design for quick installation
  • Fireproof
  • * PTB-PRO galvanised and stainless steel ** PTB-PRO galvanised
Key features according to our expert
  • Drilling diameter: 6 mm
  • Overall length: 55 mm
  • Surface treatment (bolt): Zinc plated
  • Thread dimension: M6
  • Product Range: Dewalt PTB-PRO
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352969473
  • Supplier number: DEWALT DFM1110000
Drilling diameter
6 mm
Overall length
55 mm
Surface treatment (bolt)
Zinc plated
Thread dimension
M6
Uncertainty k 1 (vibration)
M6 mm
Box
NO
Finish
100,0
Pack quantity
YES
Integrated belt hook
YES
Head size
Zinc Plated
Thickness
Concrete
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Hex
Head type
10,0 mm
Length
5,0 mm